Spotkanie parafialne. "Stary Testament"

             W niedzielę, 30 listopada 2014 roku, odbyło się kolejne spotkanie parafialne, podczas których omawiane są różne zagadnienia natury teologicznej, historycznej, liturgicznej itp. Prelegentem na tym spotkaniu był o. dr Marek Ławreszuk, wikariusz Parafii Prawosławnej Zmartwychwstania Pańskiego oraz p.o. Kierownik Katedry Teologii Prawosławnej Uniwersytetu w Białymstoku. Ojciec Marek mówił o Starym Testamencie. O historii biblijnej, o strukturze Pisma Świętego Starego Testamentu, różnicach w składzie ksiąg Biblii hebrajskiej, katolickiej i prawosławnej. Przede wszystkim zaś, jako wybitny liturgista, prelegent skupił się na tym, iż wpływ Starego Testamentu był ogromny w formowaniu się nowotestamentalnych praktyk modlitewnych i do dnia dzisiejszego teksty Starego Testamentu stanowią trzon prawosławnych nabożeństw.

 

Inauguracja II Spotkań Parafialnych

 W niedzielę, 26 października 2014 roku rozpoczynamy już II cykl comiesięcznych Spotkań Parafialnych. Tematem naszego pierwszego spotkania w tym roku akademickim będzie "Czym dla nas jest Pismo Święte ?". Początek spotkania o godz. 17 w sali parafialnej, tuż po Akatyście. Gorąco zapraszamy!

IV Supraskie Paschalia

         10 maja 2014 chór naszej Parafii pod dyr. Matuszki Haliny Szymaniuk uczestniczył w IV Supraskich Paschaliach, organizowanych przez Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu. Supraskie Paschalia to koncert hymnów liturgicznych i pieśni paschalnych w wykonaniu różnych chórów, głównie parafii rzymskokatolickich i prawosławnych, znajdujących się na terenie Gminy Supraśl. IV Supraskie Paschalia otworzył Burmistrz Miasta i Gminy Supraśl dr Radosław Dobrowolski. Łącznie wystąpiło osiem chórów i scholi. Nasz chór zaprezentował piękno paschalnej tradycji Prawosławia. Christos Woskresie!

 

Poświęcenie wody


 W dniu święta Objawienia Pańskiego, zgodnie z tradycją prawosławną, odbyło na zewnątrz świątyni, się poświęcenie wody. Modliliśmy się, by Bóg Jezus Chrystus, "Który uświęcił wody Jordanu, zesłał łaskę zbawienia, błogosławieństwo Jordanu i uczynił wodę źródłem niezniszczalności, darem uświęcenia, odpuszczenia grzechów, uleczeniem słabości, zgubą demonów, aby dla wszystkich czerpiących ją i pijących była ku oczyszczeniu duszy i ciała, ku uleczeniu chorób, ku poświęceniu domów i skuteczną w każdej potrzebie. 

 

Czytaj więcej: Poświęcenie wody